Vertikalne bašte

Da li biste to trebali nazvati botaničkim čudom, umetnošću ili jednostavno trendom?

Vertikalne bašte, koje je izumeo Francuz Patrick Blanc, u svakom su slučaju posebne i apsolutno privlače pažnju. Osnova za postojanje vertikalnih vrtova je priznanje 1968. godine da biljkama zaista treba voda da bi preživele – ali ne i tlo.
Danas vertikalne bašte pokazuju razne mogućnosti za raskošno ozelenjavanje gradova 21. veka bez zauzimanja retkih područja, jer se vertikalno vinu u vazduh na fasadama kuća. Takođe možete sagraditi viseće vrtove na zidu kuće, na balkonu ili na terasi kako biste na maloj površini stvorili bujno zelenu oazu. Takođe je novi trend čak i zelenih unutrašnjih zidova. Žive pozadine zovu se zeleni zidovi. Za verziju u vašem domu, saksije sa cvećem ili kutije su postavljene na zid. Pojedinačno ozelenjeno, može se stvoriti prostor za sadnju koji štedi prostor.

Ozelenjavanje fasade

Ko god razmišlja o ozelenjavanju njene fasade, mogao bi da koristi patentiranu metodu Patricka Blanca.

Velika prednost ove metode je što je isključeno uništavanje zida. Za ovo, metalni okvir – koji se može popuniti izolacijom – mora biti postavljen na određenoj udaljenosti od zida kuće. Na ovaj okvir pričvršćena je plastična prostirka na kojoj biljke mogu da se uhvate i uhvate. Voda za navodnjavanje i hranljive materije teku iz baštenskih creva koja su ugrađena na vrh osnovnog okvira. Preostala voda se sakuplja u rezervoaru ispod zida i ponovo se pumpa za sledeće navodnjavanje. Od patuljastih četinara do ruzmarina ili salvije, zimzelena ili cvetnih, nebrojene vrste biljaka pogodne su za ovu vrstu plantaža. Što su temperature blaže, to se ovo remek-delo može posaditi raznovrsnije.

Izgrađeni spolja ili iznutra, zeleni zidovi imaju brojne prednosti. Oni ne samo da privlače pažnju i jedinstveni su u svakom slučaju, već pružaju i ugodnu klimu. Ljeti održavaju unutrašnje prostorije ugodno hladnim, tako da se, na primer, može napustiti hlađenje u poslovnim zgradama. Na taj način se energija može održivo uštedeti. Štaviše, zidovi kuće nisu zaštićeni samo od uticaja okoline već i od pukotina u zidovima koje mogu nastati širenjem tokom toplotnih perioda. U stvari, zeleni zidovi naime smanjuju temperaturne oscilacije. Takođe pružaju veću vlažnost kancelarija otvorenog plana, prijatnu akustiku i poboljšavaju kvalitet vazduha, kako iznutra tako i spolja, pored prometnih ulica. Stvarajući zelene zidove, institucije često pokušavaju da simbolizuju svestan odnos prema prirodi.

Sa novo razvijenim sistemima, vertikalni vrtovi dobijaju na značaju, kako iznutra tako i spolja, u sadašnjosti i u budućnosti. Tako ćete ih sve češće nalaziti u privatnim kućama, čekaonicama, predvorjima ili kancelarijskim zgradama kako biste na divan način emitirali njihove prednosti.